Poklonika lisičina i djevojačkih školskih uniformi ima napretek, odnosno znatno više nego što mislimo. Prošetali smo malo svijetom nastranosti i naišli na iznimno zanimljive podatke
Piše: Tomo Will
Ja žene rabim kao seksualne objekte. Možda sam nastran. No, ponekad s njima volim i razgovarati – izjavio je to svojedobno Oliver Reed, notorni britanski glumac čuven po svojim alkoholičarskim i seksualnim eskapadama, koje su često opisivane nastranima.
Nastranost, naravno, nije povlastica glumaca i uopće zvijezda, već je široko rasprostranjena pojava u svijetu, a u nekim sredinama čak i dio kulture. No, baš u filmovima je ta ljudska osobina često portretirana, vjerojatno zbog svoje intrigantne prirode, ali i dobrog povoda za smijeh.
Primjerice, američka krimi-komedija „Super murjaci” (2002.), kao i skeč Mikea Myersa i Danae Andersena „Sprokets” parodiraju način na koji popularna kultura zapravo gleda čitave nacije. Predrasuda u tim primjerima usmjerena je na njemačku supkulturu, koju prikazuje izrazito nastranom i opasno izopačenom. Ali, kad se čovjek preseli u Berlin, neće čuti ništa o podzemlju javnog seksa, nastranim ritualima i seksualnim opačinama koje se događaju uz zaglušujuću techno glazbu. Umjesto toga, svi će vas radije upućivati na mjesta gdje se jede najbolji currywurst u gradu ili toči najbolji craft.
No, nisu baš sve predrasude potpuno netočne, pogotovo kad se radi o seksualnim navadama. S druge strane, mnoge od njih, pogotovo ako se radi o onim manje vidljivim, prekrivenim velom tajne i neobičnijim, znaju biti posve nepoznate izvan određenih krugova. Nastranosti su, rekli smo već, ravnopravno rasprostranjene svijetom, premda su neki njihovi oblici ponekad skriveni, a ponekad javni. To znači da neke zemlje imaju svoje posebne seksualne ukuse, običaje i definicije toga što je normalno, ali i pored toga bave se stvarima koje su u njihovim društvima službeno prezrene. Recimo, trendovska internetska stranica ExtremeTech analizirala je neke Googleove podatke da bi došla do rezultata o tome u kojim se zemljama gleda najviše pornografskih sadržaja. Mnoge je iznenadilo da su na vrhu te liste bili – Irak i Egipat, dvije vjerojatno društveno najkonzervativnije zemlje svijeta, gdje žene u javnosti ne mogu pokazati goli gležanj, a kamoli vrat. Ili možda baš zbog toga.
Isto tako, stranice Match.com i TheRichest pročešljale su brda statistika i istraživanja o zemljama u kojima su stanovnici najskloniji preljubu, što, istina, mnogi i ne shvaćaju kao neku nastranost. Čovjek s predrasudama odmah bi tu pomislio na Francusku, gdje svaki muškarac koji drži do sebe, a pogotovo ima li ikakav društveni ugled na bilo kojem polju, od politike, preko estrade do kulinarstva (ipak govorimo o Francuskoj), jednostavno mora imati ljubavnicu (valjda se i njihove žene povode sličnim razmišljanjem). I naravno da bi se prevario, jer Francuska drži tek peto mjesto po tom pitanju. Vrh ljestvice, naime, pripada Tajlandu, gdje je čak 56% stanovnika u tajnim istraživanjima priznalo da je barem jednom prevarilo supružnika. Drugo mjesto pripalo je Danskoj (46%), a treće Njemačkoj (45%). Aplikacija Whiplr, zapravo prva i najveća mobilna društvena mreža za nastrane, bavi se pronalaženjem i spajanjem potencijalnih partnera za najrazličitije opačine. Sebe zove „kresivom za nastrane”, a da je takvih mnogo potvrđuje činjenica da je u prva tri mjeseca njezina postojanja tu aplikaciju preuzelo nevjerojatnih 120 000 ljudi. Očito je da poklonika lisičina i djevojačkih školskih uniformi ima napretek, odnosno znatno više nego što mislimo.
Cijeli tekst dostupan je u izdanju broj 260 (svibanj 2019.)