Od Warholove Tvornice, preko teksaških autocesta do laboratorija na MIT-u, glava Zeca inspirira umjetnike svih vrsta, iz svakog zakutka globusa, već punih 65 godina. A priča traje i dalje… Prikupili smo kolekciju naših favorita
Piše: Liz Suman
Nekoliko tjedana prije nego je prvi broj Playboya krenuo u tisak, Hugh Hefner i grafički dizajner Arthur Paul počeli su smišljati simbol koji će predstavljati vizualni identitet nadolazećeg časopisa.
„Želio sam nešto toliko jednostavno da ga možete upotrijebiti na mnoštvo načina”, sjećao se danas pokojni Paul u dokumentarcu iz 2018. koji je govorio o dubokom utjecaju kojega je ostavio na odnos umjetnosti i izdavaštva. No, potkraj te 1953. godine, Playboyev originalni grafički urednik nije imao pojma da će sofisticirani lukavi Zec s leptir mašnom i savijenim uhom, kojega je smislio u manje od sat vremena, postati vjerojatno najprepoznatljivija silueta na svijetu.
„Da sam imao bilo kakvu ideju koliko će važan taj zečić postati, vjerojatno bih ga iznova i iznova crtao puno puta. No, ispalo je da sam ga nacrtao iz prvog pokušaja, i to je bilo to”, govorio je Arthur Paul. Jedan pokušaj je sve što mu je trebalo… I simbol se prvi put pojavio na naslovnici trećeg broja (u prva dva mogao se pronaći na unutarnjim stranicama). Od 1960. bio je na naslovnici gotovo svakog broja, često lukavo skriven. Zec se vrlo brzo proširio i izvan časopisa. Pa stoga ne čudi da je jedno pismo redakciji poslano iz New Yorka, a koje je umjesto adrese imalo nacrtanog Zeca, uredno dostavljeno u sjedište Playboya u Chicagu. Već 1964. američko udruženje grafičkih umjetnika svrstalo je Zeca među najbolje logotipove ikad dizajnirane u SAD-u.
Od prepoznatljivog crvenog Zeca Andyja Warhola (susjedna stranica), pa do Neimanove delikatne ekspresionističke verzije (uz naslov ovog teksta, prenesen s božićne čestitke 1991.) zečja glava služila je kao poticaj, prazno platno za umjetnike gotovo punih sedam desetljeća nakon što je Paul ostvario svoju „jednostavnu” ideju.
Cijeli tekst dostupan je u izdanju broj 259 (travanj 2019.)