Postoji obični facepalm kad se jednom rukom uhvatimo za glavu, zatim dvostrukli iliti double kad to učinimo s dvije, a zabilježen je i – triple!
Facepalm, kako opisati facepalm? To je, pojednostavljeno, ono što napravimo, ili kad smo na internetu napišemo, kad netko izvali svjetsku glupost. Dobar primjer je izbornik rukometne reprezentacije Hrvatske, odnosno kad je čovjek izjavio da je za pobjedu nad Poljacima zaslužna Majka Božja i da je to čudo iz Međugorja. Tad sam stavila obje ruke preko lica i to je bio jedan iskreni facepalm. Naši rukometaši u svoju su igru iliti rad uložili, kak’ bi se reklo, krv, znoj i suze i onda ih izbornik tako omalovaži izjavom da je za pobjedu zaslužan Bog, Majka Božja ili tko već. Pa nije li to idealna prilika za facepalm i to tzv. dvostruki facepalm kad s obje ruke pokrijemo lice? Ja nisam samo lice pokrila, nego sam se i rukama udarila u glavu. Bio je to jedan vrhunski, spontani, iskreni facepalm.
Otkad datira ovaj izraz? Na internetu ćemo naći podatak da se izraz počeo koristiti 2006., dok neki izvori navode da je riječ o 2001. godini. Kako god bilo, facepalm je u potpunosti zaživio tek u proteklih nekoliko godina, usudila bih se reći tri ili četiri. Naravno, u svakodnevnom životu, izvan interneta, ljudi rade facepalm od pamtivijeka, to je – logično – prirodna reakcija na nešto što izaziva zgražanje, sramotu, glupost, razočaranje, iznenađenje ili pak sarkazam. Cijela Hrvatska je radila facepalm kad su, recimo, uhitili Sanadera!
A na internetu? Na internetu je, kad primjerice pročitamo nečiji glup Facebook status, dovoljno u komentar napisati „facepalm’’ ili #facepalm, no također je vrlo popularno stavljati sličice osoba kako rade facepalm, takozvane meme. Najpopularniji facepalm meme je onaj s likom Jean-Luca Picarda u Star Treku, kojeg tumači Patrick Stewart, a osim toga, također iz Star Treka, popularna je i slika nazvana „triple facepalm’’ iliti trostruki facepalm gdje tri lika iz serije u isto vrijeme rade – facepalm. Taj meme se koristi kad je ono što komentiramo stvarno jako, jako glupo. Moram priznati da sam napravila facepalm u trenu kad sam dobila zadatak da napišem što je to facepalm jer, morate priznati, nije baš lako napisati stranicu teksta o nečem toliko jednostavnom kao što je facepalm, pa u slučaju da u tome uspijem, očekujem da mi odate počast! 🙂 Evo, sad vi radite facepalm, vidim vas!
Ah da, prisjetila sam se da sam jučer napravila jedan žestoki facepalm. Naime, listala sam slike na popularnoj Facebook stranici „Di su pare?’’ koja se sprda sa svim s čime se sprdati može, pa sam tako naletjela na fotku gdje se Josipović rukuje s Obamom, a natpis ispod nje je glasio: „Ajme, prvi put vidim crnca! Oće l’ ujest??” Facepalm i to dvostruki! Dakle: imamo obični facepalm kad se jednom rukom opalimo po čelu, imamo dvostrukli iliti double, kad se s dvije ruke uhvatimo za glavu, a eto, ima i triple!
Kad pročitam neku glupost ponekad napišem „osmerostruki facepalm’’. To nije službeno uvažen izraz, al’ ja ga koristim jer hej, to je internet, a na internetu smiješ sve – osim postavljati slike gole djece (facepalm!)…