U svojoj školi za preživljavanje u prirodi, Brane T. Červek obučio je već brojne slovenske i strane vojnike iz specijalnih jedinica te izviđače i pilote. Surađivao je s vojskama SAD-a, Velike Britanije, Australije i Francuske, a u Sloveniji je najviše surađivao s jedinicom za specijalna djelovanja, školom za pilote i školom za časnike
Piše: Borut Omerzel
Snimio: Uroš Podlogar
Brane T. Červek, 43-godišnjak podrijetlom iz Notranjske (jugozapad Slovenije), certificirani je instruktor preživljavanja u prirodi već više od 25 godina. Škola SSFN (The School of Survival from Nature) njegov je život. On je čovjek koji čvrsto stoji iza svega što govori. Svaki njegov pokret daje ti do znanja da je u divljini posve siguran u sebe i da je u potpunosti u dodiru s prirodom. Nije dobro zezati se s njim. I medvjed će se radije okrenuti i otići. Ali ujedno nadaleko nema veće dobričine ni osobe većeg srca i duha. Playboy je s njim proveo jedan dan i jednu noć usred javorniških šuma, gdje Brane ima svoje uporište…
U svojoj je školi SSFN, u sklopu vojnog programa, već obučio brojne slovenske i strane vojnike iz specijalnih jedinica te izviđače i pilote. Surađivao je s vojskama SAD-a, Velike Britanije, Australije i Francuske, a u Sloveniji je najviše surađivao s jedinicom za specijalna djelovanja, školom za pilote i školom za časnike. Dobitnik je brojnih vojnih pohvala i nagrada, a o kvaliteti njegove škole SSFN uvelike govori i to da je ambasador švicarskoga proizvođača vojne, odnosno outdoor opreme Clawgear i njemačkoga proizvođača noževa Pohl Force. Brane kaže da je nož te marke njegov jedini nož i da je s njim mnogo toga proživio te da je i dalje jednako oštar. Naglasimo za početak i to da je osmislio moderne kamuflažne uzorke LandCamo koje je časopis PMCI (Private Military Contractor International) uvrstio u sam svjetski vrh…
Civilni dio njegove škole iznimno je šarolik. Namijenjen je gorskoj službi spašavanja, civilnim pilotima i letačkim posadama, vojnim izvjestiteljima, ali i poduzećima, pojedincima, obiteljima, djeci i školama. U vlastitoj produkciji snimio je dokumentarac Survival Aboriginal Australia koji je napravio nakon što je dvije godine živio u Australiji s domorocima. Kod njih se uvjerio u svoje znanje, a oni su ga posvojili i naučili prije svega svoje prvobitne socijalne vještine te još neke velike tajne.
Programe preživljavanja nudi u Sloveniji, Hrvatskoj i Australiji, a po potrebi i drugdje u svijetu. Uglavnom, njegovi iznimno raznoliki programi nisu namijenjeni samo vojnicima, nego i svim onim ljudima koji žude ne samo za novim izazovima i znanjem, nego žele saznati i dosta o sebi.
Po povratku iz vojske, iz JNA-a, gdje je bio u specijalcima, naš je sugovornik otišao na pola godine sam u šumu i očvrsnuo. Nakon toga započela je njegova karijera instruktora preživljavanja u prirodi. Navodno si karijeru instruktora preživljavanja u prirodi započeo tako da…
Hej, imam zadatak za tebe – prije nego što me išta pitaš, moraš nešto napraviti!
(Poslao me u šumu da donesem smolu sa stabla i naučio me kako iz nje i drvenog ugljena napraviti cementno ljepilo. Tim sam ljepilom uz njegovu pomoć izradio svoju pravu sjekiru iz kamenog doba.)
Pa smo mogli nastaviti razgovor…
Eto, napravio si peace maker kakav sam morao i ja napraviti prilikom svoje inicijacije kod Aboridžina u Australiji. Ondje sam upoznao i jednog Nijemca koji već 30, 40 godina živi među domorocima. Smatraju ga jednim od njih i posvojili su ga. Pokazao sam mu svoj uradak, na što mi je rekao: With this, my brother, you can win any argument. Dobro, sad sam onda zaslužio da mi ispričaš kako je sve skupa počelo…
Cijeli tekst dostupan je u izdanju broj 223 (veljača 2016.)