OLED tehnologija donosi televizore dosad nezabilježene kvalitete slike, uz profinjenu, modernu estetiku. LG je tu desetljeće pred suparnicima…
Pripremio: Ivica Profaca
Nije lako kupcima modernih televizora – netom se naviknu na jednu tehnologiju, galopirajući razvoj suoči ih s novitetima, još kvalitetnijom slikom, superiornijim zvukom, „svemirskim” dizajnom. Nije tako dugo prošlo otkako su se na policama trgovina pojavili televizori koji koriste OLED tehnologiju, i sada je već prilično razvidno da je gospodar toga novog tržišta kompanija LG, koja je tijekom 2014. ponudila novije, jeftinije, veće televizore, s višom rezolucijom od konkurencije. U nedavno objavljenim pregledima tržišta, recimo na portalu CNET, jasno je rečeno: LG-ova tehnologija je danas otprilike desetljeće pred suparnicima.
Ili, riječima Kena Honga, LG-evog direktora komunikacija:„Činjenica da nas nitko ne slijedi je nevjerojatna blagodat, to je prednost u kojoj ćemo uživati deset godina. Nitko nas neće uhvatiti sljedeće dvije-tri godine, što nam daje vrlo veliku prednost. Neki kažu da potrošači nisu spremni na ovu tehnologiju, a ja njima odgovaram da zapravo oni nisu spremni za iskorak”.
Ukratko, ova tehnologija donosi televizore dosad nezabilježene kvalitete slike, uz profinjenu, modernu estetiku. Kratica OLED potječe od pojma “organic light emitting diode”. Problemi poput zamućenja, distorzije i “curenja” boje kod OLED televizora jednostavno ne postoje.
Za razliku od LCD zaslona koji zahtijevaju pozadinsko osvjetljenje, OLED televizori generiraju vlastitu svjetlost te tako osiguravaju napredno iskustvo gledanja, neovisno o osvjetljenju prostora ili kutu gledanja. Na taj se način postiže apsolutni kontrast što se prije svega ogleda u vrhunskom prikazu tamnih nijansi.
Procjenjuje se da će ovi inovativni televizori po prodajnim rezultatima nadmašiti LCD televizore u sljedećih nekoliko godina, a za takav iskorak najspremnijim se pokazao upravo LG.
Nakon što je 2009. predstavila prvi OLED televizor te prvi na svijetu 4K OLED televizor, ova kompanija nastavlja pokazivati svoju stručnost i tehnološko-dizajnersku inovativnost. Naime, kod OLED televizora svaki piksel emitira crvene, plave i zelene boje, dok LGevi WRGB OLED televizori imaju dodatni bijeli podpiksel – patent koji je kompanija kupila od Kodaka – te tako prikazuju puno dublju crnu, živopisne boje i beskonačni omjer kontrasta.
Zahvaljujući tehnologijama 4-Color Pixel i Color Refiner, LG je dodatno unaprijedio prikaz boja. Blaga zakrivljenost novih LG-evih OLED televizora stvara jednaku udaljenost svakog dijela zaslona od očiju za iznimnu preciznost boja te jasnoću pokreta bez ikakvog zamućenja. Tako ovi uređaji nude besprijekornu kvalitetu slike i jedinstveno iskustvo gledanja, a odlikuju se snažnim performansama, brojnim dodatnim značajkama i vrhunskim dizajnom.
LG je ove godine predstavio i prve 4K OLED televizore koji dolaze s trenutno najboljom tehnologijom prikaza uz 33 milijuna podpiksela. Još jedno tehnološko dostignuće je LG-ev 77-inčni fleksibilni OLED televizor koji omogućava prilagodbu stupnja zakrivljenosti ovisno o broju gledatelja ili vrsti sadržaja, a tu je i novi LG-ev 55-inčni zakrivljeni OLED televizor čiji je stalak posut Swarovski kristalima.